Коли мікроорганізми туберкульозу виживають і розмножуються в легенях, це називається туберкульозною інфекцією. Туберкульозна інфекція може перебувати на одній із трьох стадій. Симптоми на кожній стадії різні.
Первинна туберкульозна інфекція. Перша стадія називається первинною інфекцією. Клітини імунної системи знаходять і захоплюють мікроби. Імунна система може повністю знищити мікроби. Але деякі захоплені мікроорганізми можуть вижити і розмножитися. У більшості людей під час первинної інфекції немає симптомів. У деяких людей можуть з’явитися симптоми, схожі на грип, наприклад:
- низька температура;
- втома;
- кашель.
Латентна туберкульозна інфекція. За первинною інфекцією зазвичай слідує стадія, яка називається латентною туберкульозною інфекцією. Клітини імунної системи будують стіну навколо легеневої тканини з мікробами туберкульозу. Мікроби не можуть заподіяти більше шкоди, якщо імунна система тримає їх під контролем. Але мікроби виживають. За латентної туберкульозної інфекції симптоми відсутні.
Активне захворювання на туберкульоз. Активна форма туберкульозу виникає, коли імунна система не може контролювати інфекцію. На цій стадії захворювання стає очевидним і необхідні послуги фтизіатра. Мікроби спричиняють захворювання легень або інших частин тіла. Активне захворювання на туберкульоз може виникнути одразу після первинного зараження. Але зазвичай це відбувається після кількох місяців або років латентної туберкульозної інфекції. Симптоми активного захворювання на туберкульоз легень зазвичай починаються поступово і посилюються протягом кількох тижнів. Вони можуть включати в себе:
- кашель;
- кашель із кров’ю або слизом;
- біль у грудях;
- біль під час дихання або кашлю;
- лихоманка;
- озноб;
- нічна пітливість;
- втрата ваги;
- відсутність апетиту;
- втома;
- погане самопочуття загалом.
Активне захворювання на туберкульоз поза легенями. Туберкульозна інфекція може поширюватися з легень в інші частини тіла. Це називається позалегеневим туберкульозом. Симптоми залежать від того, яка частина тіла інфікована. Загальні симптоми можуть включати:
- лихоманка;
- озноб;
- нічна пітливість;
- втрата ваги;
- відсутність апетиту;
- втома;
- погане самопочуття загалом;
- біль поруч з осередком інфекції.
Досвідчений фтизіатр допоможе ідентифікувати стадію захворювання і підібрати найбільш ефективне лікування. Записатися на консультацію фтизіатра ви можете в нашій клініці, яка розташована в місті Черкаси.